• семинари 2018
    • семинари за общини
    • Workshop
  • ЗА КОНКУРСА
    • Категории за общини
    • Категории за граждани / НПО
  • Добри практики
  • Новини
  • ЖУРИ
Menu
  • семинари 2018
    • семинари за общини
    • Workshop
  • ЗА КОНКУРСА
    • Категории за общини
    • Категории за граждани / НПО
  • Добри практики
  • Новини
  • ЖУРИ
  • Устойчиво управление на водите
  • Устойчиво управление на отпадъците
  • Устойчива мобилност
  • Енергийна ефективност на сградите
  • Устойчиво управление на публичните пространства
  • Спорт и гражданско общество

    Устойчиво управление на водите

    • Г-н Иван Иванов

      Г-н Иван Иванов е председател на Българска асоциация по водите (БАВ) и изпълнителен директор на Сдружение „Индустриален клъстер подземна инфраструктура” (ИКПИ). Притежава магистърска степен по бизнес администрация от Франкофонския институт по администрация и управление (IFAG) в София и от Американския университет в България (AUBG). Специализира във Висшия национален институт за химични технологии (ENSIGC) в Тулуза, Франция. Зает е във ВиК сектора от 1999 г. като 11 години работи в „Софийска вода” АД, където заема постовете главен секретар и прокурист. Г-н Иванов е член на Управителния съвет на Европейската федерация на националните асоциации по ВиК услуги (EUREAU). Представител е на Европейския център на работодателите и предприятията, предоставящи обществени услуги (CEEP) в Ръководния комитет на Европейското партньорство за иновации в областта на водите (EIP Water) към Европейската комисия. Представител е на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.
    • Г-жа Десислава Стойкова

      През 1998г. завършва право и през 2005 г. завършва втора магистратура по Европейска публична администрация в Софийския Университет "Св. Климент Охридски". Има професионален опит в областта на недвижимите паметници на културата и опазване на околната среда. От 2008 г. работи в Националното сдружение на общините в Република България, като юрисконсулт и експерт по въпросите свързани с екологията и общинските проекти изпълнявани по Оперативна програма „Околна среда”.
    • Г-жа Ирина Костова

      Г-жа Ирина Костова е ръководител екип в областта на пречистването на водите към Министерството на околната среда и водите от 2009 г. и доцент в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. След магистърска степен по строително инженерство по водоснабдяване и канализация и докторска дисертация във Висшия институт по архитектура и строителство в София професионалният път на г-жа Костова протича както на местно, така и на национално равнище. Тя е работила като експерт по пречистването на водите към общини Ихтиман, Копривщица и Добрич, но и многократно за Министерството на околната среда и водите. Професионален опит, благодарение на който тя притежава солидна експертиза в сферата на планирането и управлението на пречиствателните съоръжения и в по-широк аспект, в областта на управлението на водните ресурси, както и отлични познания за европейското и българското законодателство и източниците на финансиране.
    • Г-жа Галина Балушева

      Г-жа Балушева е главен експерт в дирекция „Управление на водите” на Министерството на околната среда и водите. След магистърска степен по водоснабдяване и канализация в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София тя работи в продължение на 10 години по проблемите на водоснабдяването, канализацията и пречистването на водите като научен сътрудник в Научния институт „ВОДОКАНАЛПРОЕКТ София”. През 1998 г. се присъединява към екипа на Министерството на околната среда и водите. Г-жа Балушева е участвала в редица проекти и работни групи на национално и международно равнище, свързани по-специално с прилагането на законодателството на ЕС и изграждането на нова инфраструктура за третиране на отпадъчните води.
    • Г-жа Емилия беселинова крилчева

      Министерство на околната среда и водите, експерт в отдел „Управление на речните басейни“, дирекция „Управление на водите“. 2005-2011: "ВиК - Дупница"ЕООД, гр. Дупница, длъжност - еколог и специалист по мониторинг на водите

    Устойчиво управление на отпадъците

    • Г-жа Диана Балева

      Г-жа Балева е експерт в дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите” на Министерството на околната среда и водите. Притежава магистърска степен по фирмен екологичен мениджмънт от Университета Кранфийлд, Великобритания, а бакалавърската си степен е придобила в Университета Портсмут, Великобритания. Участвала е в проекти и работни групи на национално и европейско ниво, свързани с разработване и прилагане на законодателството по управление на отпадъците. Нейната сфера на компетентност включва по-специално управлението на производствени и опасни отпадъци и добри практики при изгаряне на отпадъци.
    • Г-жа Румяна Захариева

      Г-жа Захариева е преподавател и изследовател в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София от 2000 г., както и специалист по управление и оползотворяване на отпадъците. Тя е инженер и доктор по строително инженерство, завършила е образованието си в Университета по архитектура, строителство и геодезия, а след това и в Университета Артоа във Франция и научноизследователската й работа е свързана по-специално с рециклирането и повторното използване на материали като бетон или тъкани в композитни материали като настилки за пътната инфраструктура или изолационни материали за строителството. След работа в Българската академия на науките през 2000 г. Захариева се насочва към академична кариера и успоредно работи като консултант, по-специално към Министерството на околната среда и водите.
    • Г-жа Ася Добруджалиева

      Г-жа Добруджалиева е председател на Асоциацията на еколозите от общините в България от 1999 г. и успоредно с това от 2010 г. насам изпълнява длъжността ръководител проект към фондация „Подслон за човечеството”. Започнала е професионалния си път в община Кърджали след висше образование по горско стопанство и специализация по опазване на околната среда. В продължение на 18 години г-жа Добруджалиева е ръководила общинския отдел „Опазване на околната среда” с ресор управление на отпадъците и е ръководила в периода 2002 – 2010 г. Регионалното общинско сдружение "За чисти Родопи", където е отговаряла за дейността по управление на отпадъците в седем общини от региона на Кърджали и Ивайловград. Длъжности, благодарение на които е изградила прецизни познания за българското и европейското законодателство, проблемите на териториалното устройство и опазването на околната среда, както и истински експертен опит в сферата на управлението на проекти.
    • Г-жа Десислава Стойкова

      През 1998г. завършва право и през 2005 г. завършва втора магистратура по Европейска публична администрация в Софийския Университет "Св. Климент Охридски". Има професионален опит в областта на недвижимите паметници на културата и опазване на околната среда. От 2008 г. работи в Националното сдружение на общините в Република България, като юрисконсулт и експерт по въпросите свързани с екологията и общинските проекти изпълнявани по Оперативна програма „Околна среда”.
    • Г-жа Емилия Кунова

      Емилия Кунова завършва висше образование във ВХТИ „Проф. д-р Асен Златаров“ в гр. Бургас, с квалификация инженер-химик, специалност „Технология на нефта и газа“. Завършва факултет за обществени професии по „Педагогика“ и „Организатор по патентно дело“. Притежава сертификати от обучение по: „Проследимост на измервания в лаборатории за изпитване и калибриране. Процедури по валидиране и/или верифициране на методи. Прилагане на математико-статистически модели за оценка. Бюджети за неопределеността на измерванията. Техническа компетентност относно аналитични процедури, методи и средства за измерване. Член е на Технически комитет 67 към Български институт по стандартизация от 2000 г. Работила е като експерт в Център за научни изследвания и окачествяване на горива, смазочни материали и присадки и в Държавна агенция за метрологичен и технически надзор. В момента е експерт в дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите“ към Министерството на околната среда и водите.

    Устойчива мобилност

    • Г-н Илия Левков

      Г-н Илия Левков притежава диплома за магистър по индустриален мениджмънт от Университета за национално и световно стопанство и кариерата му включва професионален опит в частния сектор, по-специално в „Спиди” АД в качеството му на регионален мениджър по продажбите, но също така и в неправителствения сектор. През 2000 г. той поема председателството на Стопанската камара – Петрич и става член на УС на Регионалната стопанска камара - Благоевград. От 2009 г. г-н Илия Левков заема поста председател на УС на Националната браншова организация за електрическа мобилност - ИКЕМ и успоредно с това от близо три години изпълнява длъжността изпълнителен директор на индустриалния клъстър „Електромобили” ИКЕМ. Длъжности, благодарение на които той притежава задълбочени познания за икономическите сектори, свързани с въпросите на мобилността, по-специално електрическата, и ценен експертен опит в изготвянето и изпълнението на европейски проекти.
    • Г-н Симеон Петков

      Г-н Симеон Петков е експерт по европейски проекти в областта на градското развитие към Националното сдружение на общините в Република България. С над 15-годишен опит в екипа, отговарящ за местното развитие, той притежава отлични познания за европейските програми за развитие и международните донори, както и за проектите, които получават финансиране в този контекст. През последните години неговите дейности по подпомагане на планирането и усвояване на структурните фондове и инвестиции, включително и на интегрирани териториални инвестиции, му позволяват да изгради специфичен опит в сферата на европейските и националните инструменти за интегрирано териториално развитие.
    • Г-жа Галина Алексова

      Г-жа Галина Алексова е дипломиран магистър урбанист и председател на Съюза на урбанистите в България от създаването му до сега. От 2013г. тя е експерт в областта на регионалното развитие в Администрация на президента и част от екипа на Секретаря по икономика, регионално развитие и инфраструктура. Участвала е в изработването на общи устройствени планове на български градове и общини, включително и като част от колектива на Националния център за териториално развитие към Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Член е и представител на страната в ISOCARP – най-голямата международна мрежа на професионалисти в областта на планирането на териториите, обединяваща над 800 членове в 80 страни.
    • Г-н Георги Стефанов

      Г-н Стефанов работи като експерт политики и климатични промени към Световния фонд за дивата природа (WWF) от 2008 година. Завършил е бакалавър “Екология и опазване на околната среда“, магистър „Международен алтернативен туризъм“ в НБУ, а също и националната програма „Управленски умения“ към Българското училище за политика, част от Съвета на Европа. Първите дейности в природозащитния НПО сектор започва като доброволец в края на 90-те години. В последствие през годините е работил в сферата на екологичното образование, работа с деца, създаването на европейската мрежа Натура 2000, опазване на водите, устойчив туризъм, работа с университети и е активен деен участник на всички нива в повечето от природозащитните кампании, акции и протести, случили се у нас през последното десетилетие. Георги Стефанов активно развива капацитета на Коалиция за климата – България, единствената платформа обединяваща усилията на НПО, представители на бизнеса, медии, учени и всички заинтересовани за реагиране и справяне с климатичните изменения. Преподава като външен преподавател в НБУ в курс „Стратегическо управление и устойчиво развитие“ в магистърска програма Екологичен мениджмънт.

    Енергийна ефективност на сградите

    • Д-р Драгомир Цанев

      Д-р Драгомир Цанев е координатор на успешно завършилия проект BUILD UP Skills - България и текущите BUILD UP Skills EnerPro, Train-to-NZEB и Fit-to-NZEB (програма Хоризонт 2020 на ЕК); ръководител на дейностите на ЕнЕфект по проектите NET-COM, PassREg, EuroPHit, EmBuild и ECHOES (Интелигентна енергия – Европа, Хоризонт 2020) и Финансиране на инвестиции в енергийна ефективност (Икономическа комисия на ООН за Европа). Автор на серия от публикации и лектор в редица международни конференции в областта на политиките за устойчиво енергийно развитие, обученията за енергийна ефективност и ВЕИ в нови сгради и сградни обновявания, принципите на пасивните и почти нулево-енергийни сгради и общинското енергийно планиране.
    • Г-н Здравко Генчев

      След висше образование в Архитектурния факултет на Висшия инженерно-строителен институт г-н Генчев е работил по-специално като главен редактор на списание „Архитектура”, началник управление „Жилищна политика” към Министерството на регионалното развитие, след това и като генерален директор с ресор жилищна политика към Националния център за териториалнално развитие и жилищна политика. От 1993 г. е изпълнителн директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект. Кариерата му включва също така над 200 публикации в български и международни издания, участия като гост-експерт в международни форуми и длъжността заместник-председател на Ръководния комитет на проекта “Енергийна ефективност 21” на Икономическата комисия на ООН за Европа.
    • Г-н Димитър Дуков

      Г-н Димитър Дуков е изпълнителен директор на българския Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници”. От 1998 г. той работи и за центърa ЕнЕфект, което му дава възможност за участие в редица международни проекти, осъществявани в партньорство с институции като Американската агенция за развитие или Световния институт за ресурси (World Ressources Institute). Магистър по икономика и индустриален мениджмънт, г-н Дуков е участвал в програми за обучение на Американската агенция за опазване на околната среда или на Обединените нации, след което е заемал длъжността ръководител на отдел „Инвестиционни политики” в българската Агенция за чуждестранни инвестиции. Благодарение на подготовката и професионалният си път той притежава отлични познания и опит в областта на инвестициите в рамките на политиките за устойчиво развитие.
    • Ивайло Василев Алексиев

      Ивайло Василев Алексиев е заемал дълги години ръководни и мениджърски длъжности в областта на енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, инвеститорския контрол, поддръжката и експлоатацията на технически системи и др. До назначаването му за изпълнителен директор на АУЕР е бил председател на Управителния съвет на „Камара на енергийните одитори” и председател на Управителния съвет на „Стопанска камара – Добрич”. Завършил е Техническия университет в София със специалност инженер по електроника и автоматика. Има придобити професионална квалификация за обследване за енергийна ефективност на промишлени системи, професионална квалификация за обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради.

    Устойчиво управление на публичните пространства

    • Доц. д-р арх. Елена Димитрова

      Доц. д-р арх. Елена Димитрова е дъгогодшен преподавател в катедра Градоустройство, Архитектурен факултет при УАСГ, София. Автор е на лекционни курсове в специалности “Урбанизъм” и “Архитектура” - учебни модули по устойчиво развитие и околна среда; съвременна урбанистична практика, системи за пространствено планиране в Европа, теория на урбанизма. Ръководи докторантури, дипломни и курсови работи. Занимава се с интердисциплинни научни изследвания в областта на устойчивото регионално и градско развитие, урбанистичните аспекти на енергийната ефективност, опазването и управлението на културното наследство в историческите градове. Има богат опит в международни изследователски проекти и образователни програми, многобройни публикации и участия в конференции и работни срещи по проблемите на устойчивото развитие и пространственото планиране. Член е на Spa-ce.net (Мрежа за пространствени изследвания и планиране в Централна, Източна и Югоизточна Европа) и на CIVVIH (Международeн научен комитет на ИКОМОС за историческите градове и села).
    • Любомира Колчева

      Любомира Колчева е директор на Фондация "ЕкоОбщност", с дългогодишен опит в работата по насърчаване и подпомагане включването на гражданите в процесите на иницииране, планиране и реализиране на устойчиви и съживяващи градската среда проекти и инициативи. Вярва, че градовете могат да станат много по-добри места за живот, ако местните власти работят активно с гражданите на принципите на прозрачно и равнопоставено партньорство и взаимно уважение. Участвала е в смесени работни групи на представители на неправителствени организации, общински съветници и експерти от Столична община по консултиране разработката на Наредбата за провеждане на обществени обсъждания в областта на пространственото развитие и устройство на територията на Столична община. Общностен координатор е на Инициатива за развитие на градско земеделие в София.
    • Стефан Спасов

      Стефан Спасов е дългогодишен служител в Министерство на земеделието, храните и горите. През годините сред неговите отговорности са дейности като оценка на стратегии за местно развитие, мониторинг и контрол, както при прилагането на стратегиите от местните инициативни групи, така и на придобиването на умения и повишаването на обществената активност. Към момента е началник отдел „Мерки по ос 4“, дирекция „Развитие на селските райони“ и изпълнява дейности като контрол и мониторинг на прилагането мярка 19. Водено от общностите местно развитие от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.
    • Мила Гиздова

      Г-жа Мила Гиздова: Завършва специалност „Урбанизъм“ в Университет по архитектура, строителство и геодезия, след което придобива и магистърска степен по „Опазване на архитектурното наследство“ от Висше строително училище „Любен Каравелов“. Работила е в две общински администрации, а от есента на 2017г. е част от екипа на Национално сдружение на общините в Република България като експерт в сферата на териториалното устройство.
    • Делчо Делчев

      Понастоящем директор на лаборатория за дигитално проиводство на SmartFabLab и архитект в Urbanik - компания за продукти и решения в сферата на градски дизайн и развитие. Съосновател и активен член на сдружение Трансформатори, с проекти насочени към промяна на градската среда в София чрез изграждане на връзка между града и гражданите. Арх. Делчо Делчев развива дисертационен труд на тема "Модели за развитие на панелните комплекси“. Участвал е в разработването на Стратегия за развитие на културата на община Габрво 2014-2024 г, както и в екип по журиране на национален архитектурен конкурс за реустрпойство на хотел към Етнографски музей на открито „Етър“.
    • Г-жа Ирина Мутафчийска

      Г-жа Ирина Мутафчийска е дипломиран магистър урбанист и защитава докторска дисертация на тема „Модели за интегрирано социално-икономическо и пространствено развитие на малките общини в България“. От 2015 година е главен асистент в катедра „Градоустройство“ на УАСГ и преподава в специалност „Урбанизъм“. Участва в научно-изследователски проекти в областта на местното развитие и управление в екип с преподаватели от УАСГ. Има опит в разработване на стратегически и оперативни документи за местно и градско развитие, в това число общински планове за развитие, интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, общи и подробни устройствени планове. От 2018 е избрана за председател на Съюза на урбанистите в България.

    Спорт и гражданско общество

    • Георги Филипов

      Георги Филипов е журналист с 25 години опит в цялата палитра от български медии. Започва кариерата си през 1992 г. във в. „24 часа“, участва в създаването на „7 дни спорт“, а през годините е работил за голяма част от водещите български всекидневници. След 1998 г. в два периода е ръководител на спортния отдел на вестник „Капитал“, а след 2001 г. и на в. „Дневник“. В същото време стартира кариера на спортен коментатор, като работи първо в „Диема“, а след това е дългогодишен коментатор на българската версия на „Евроспорт“. През годините се утвърди като един от водещите журналисти в областта на спортния бизнес и политики в областта на професионалния и масовия спорт. В момента работи като консултант на „Мобилтел“ за развитието на спортните канали Mtel Sport. Отразявал е олимпийските игри в Сидни през 2000 г., Пекин през 2008 г. и Лондон през 2012 г., както и европейски и световни първенства по футбол.
    • Кирил Николов

      Кирил Николов е най-награждавания спортист в историята на планинското бягане в България. В Световните Скайрънинг серии през 2016 г завърши на трето място и пето място в класацията за 2017 г. Чрез своите проекти той привлича вниманието на обществото към позабравените туристическите маршрути В страната. Много пъти национален и балкански шампион по ориентиране, планинско бягане и кроскънтри е признат и на международно ниво. Сред многобройните си постижения в актива си има победи в трите най-големи щафети по ориентиране в света в Швеция и Финландия. Вицеевропейски шампион по ориентиране и няколко пъти шести на световни първенства по ориентиране. Кирил също така държи рекорда на легендарния български туристически маршрут Ком-Емине 4 дни 13 часа и 5мин. Пътеката е с дължина 600 км и пресича страната от запад на изток.
    • Мигел Анхел Санчес Кандон

      Мигел Анхел Санчес Кандон е лидер на Декатлон България. Обединявайки страстта си към търговията и спорта, Мигел е част от компанията вече 15 години. През това време заема различни позиции като управител на магазин, регионален търговски мениджър, финансов мениджър и международен оперативен мениджър в различни държави - Испания, Франция, Индия. От юли 2016 година се присъединява към екипа на Декатлон България като управител и се посвещава на мисията да прави спорта достъпен за възможно най-много хора. Искрено вярва, че спортът създава стойност за всеки човек и допринася за развитието на гражданското общество.
  • Aрхив
  • „Свидетелски разкази“
  • Партньори
  • За медиите
  • Контакт